DZIAŁALNOŚĆ W ZAKRESIE POPRAWY BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO ORAZ ZACHODNIOPOMORSKIEJ WOJEWÓDZKIEJ RADY BRD
Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach wymagają współpracy wielu instytucji i organizacji oraz muszą być prowadzone jednocześnie na wielu płaszczyznach. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Szczecinie prowadzi działania mające na celu kształtowanie właściwych zachowań uczestników ruchu drogowego, w szczególności w zakresie:
- Wychowania komunikacyjnego dzieci i młodzieży:
- turnieje o tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
- Edukacji komunikacyjnej dorosłych uczestników ruchu drogowego:
- współpraca z instytucjami i osobami realizującymi działania z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego;
- wsparcie rzeczowe placówek działających na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego;
- współpraca z Powiatowymi Radami Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – wsparcie merytoryczne i finansowe ich działań;
- prowadzenie szeroko rozumianej profilaktyki bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez uczestnictwo jako podmiot wspierający działania innych instytucji
i podmiotów realizujących zadania z zakresu BRD.
W 2024 r. WORD w Szczecinie był współorganizatorem trzech turniejów o tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym:
- Finału Wojewódzkiego XX Ogólnopolskiego Turnieju BRD dla uczniów Szkół Specjalnych i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych, który odbył się
w dniu 23 kwietnia 2024 r. w Policach; - Finału Wojewódzkiego XLV Ogólnopolskiego Turnieju BRD dla Szkół Podstawowych, który odbył się w dniach 22 i 24 maja 2024 r. w Człopie;
- Finału Ogólnopolskiego XLV Ogólnopolskiego Turnieju BRD dla Szkół Podstawowych (dla uczniów powyżej 12 roku życia), który odbył się w dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Bierzwniku.
Turniejowe zmagania na szczeblu wojewódzkim, rozpoczęli uczniowie Szkół Specjalnych oraz Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych. Dnia 23 kwietnia 2024 roku na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 w Policach, drużyny ze Szkół Specjalnych i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych z całego województwa, rywalizowały o miano najlepszej. W eliminacjach wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, grupa młodzieży z upośledzeniem umiarkowanym oraz zawodnicy na wózkach inwalidzkich.
W pierwszym etapie uczniowie zdobywali punkty rozwiązując test pisemny sprawdzający wiedzę z zakresu przepisów ruchu drogowego, natomiast w kolejnych etapach zawodnicy prezentowali swoje umiejętności praktyczne na terenie miasteczka drogowego oraz na rowerowym torze przeszkód. Uczestnicy musieli również wykazać się umiejętnościami udzielana pierwszej pomocy przedmedycznej.
Pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych otrzymała drużyna z Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kamieniu Pomorskim, drugie miejsce drużyna z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapeutycznego ze Smolnicy, ostatnie miejsce na podium przypadło reprezentacji SOSW nr 1 w Policach. Indywidualnie pierwsze miejsce zajął Krystia Hasiuk (SOSW w Kamieniu Pomorskim), drugie Gracjan Jordan (SOSW w Kamieniu Pomorskim), trzecie miejsce zajął Grzegorz Grochowski (SOSW nr 1 w Policach). W grupie młodzieżowej rywalizowały łącznie 3 drużyny i wszystkie zajęły ex aequo pierwsze miejsce. Wśród uczniów na wózkach rywalizowało 10 uczestników ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Policach. Najlepszy okazał się Oskar Chyła, drugie miejsce zajęła Zofia Konieczna, a trzecie Hanna Działak.






Źródło: SOSW w Policach
W dniach 22 i 24 maja 2024 r. w Szkole Podstawowej w Człopie, odbyły się eliminacje wojewódzkie XLV Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych. O tytuł mistrzów województwa w dwóch kategoriach wiekowych walczyły 34 drużyny reprezentujące szkoły z terenu całego województwa zachodniopomorskiego, pierwszego dnia w I grupie (10-12 lat) 15 drużyn czteroosobowych, drugiego dnia w II grupie (powyżej 12 lat) 19 drużyn trzyosobowych. Zakwalifikowane drużyny do turnieju wojewódzkiego brały wcześniej udział w eliminacjach na szczeblu powiatowym/miejskim. Zawodnicy walczyli w czterech konkurencjach. Wiedzę teoretyczną zweryfikowały testy z przepisów ruchu drogowego, a praktykę – konkurencje umiejętnościowe, tj. jazda po miasteczku ruchu drogowego i na torze sprawnościowym. Ważną konkurencją było także zadanie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.






Źródło: Miasto Gmina Człopa
Zwycięzcami tegorocznego Turnieju BRD w grupie I okazała się drużyna reprezentująca Szkołę Podstawową w Dolicach z powiatu stargardzkiego, a w grupie II – drużyna Publicznej Szkoły Podstawowej w Żukowie z powiatu pyrzyckiego. Indywidualnym zwycięzcą w grupie I został Bartosz Wolniewicz ze Szkoły Podstawowej w Ustroniu Morskim, natomiast w grupie II zwyciężyła Maria Praska ze Szkoły Podstawowej w Żukowie.


Źródło: Miasto Gmina Człopa
W dniach 6-7 czerwca 2024 roku w Bierzwniku (woj. zachodniopomorskie) odbył się Finał Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych. W turnieju wzięli udział uczniowie powyżej 12-tego roku życia, którzy rywalizowali w kilku konkurencjach, prezentując swoje umiejętności z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Turniej objęty był honorowym patronatem przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Pana Olgierda Geblewicza, a Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego był jednym ze współorganizatorów tego przedsięwzięcia.
Zawodnicy zmierzyli się w jeździe sprawnościowej rowerem po torze przeszkód, jeździe po miasteczku ruchu drogowego, udzielaniu pierwszej pomocy oraz w teście z wiedzy przepisów ruchu drogowego. Były to wyzwania, które wymagały zarówno praktycznych umiejętności, jak i teoretycznej wiedzy.
W klasyfikacji indywidualnej triumfował Karol Hudzik ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Ropie (woj. podkarpackie). Kolejne miejsca zajęli:
- Daria Neubauer – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Szopie (woj. pomorskie)
- Emilia Piekarz – Publiczna Szkoła Podstawowa w Czarnej (woj. podkarpackie)
- Anna Kizior – Publiczna Szkoła Podstawowa w Czarnej (woj. podkarpackie)
- Maja Zmuda – Zespół Edukacyjny w Nowym Kramsku (woj. lubuskie)
W klasyfikacji drużynowej bezkonkurencyjni okazali się reprezentanci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Czarnej (woj. podkarpackie).
Kolejne miejsca zajęły:
- Zespół Edukacyjny w Nowym Kramsku
- Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Ropie



Źródło: KWP w Szczecinie
Zwycięzcy otrzymali puchary oraz atrakcyjne nagrody, które zostały ufundowane między innymi przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Podczas uroczystości wręczenia nagród obecni byli przedstawiciele władz samorządowych oraz głównych organizatorów tego przedsięwzięcia, tj. Ministerstwa Edukacji i Nauki, Policji, Polskiego Związku Motorowego, WORD w Szczecinie oraz sponsorzy.
W zmaganiach turniejowych łącznie wzięło udział ponad 170 uczestników.
W konkurencjach uczestniczyły dzieci i młodzież w różnym wieku, a także o różnym stopniu sprawności umysłowej i fizycznej. Jednak bez względu na powyższe wszystkie turnieje miały do spełnienia ten sam cel – edukację komunikacyjną najmłodszych uczestników ruchu drogowego, poprzez podnoszenie ich wiedzy o przepisach ruchu drogowego, doskonaleniu umiejętności w korzystaniu z pojazdów oraz udzielania pomocy przedmedycznej, w ten sposób przygotowują dzieci i młodzież do bezpiecznego, odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym, jak również zwiększają ich świadomość o istniejących zagrożeniach.
Bezpieczeństwo młodych uczestników ruchu okazało się celem, który połączył starania wielu instytucji i organizacji.
W 2024 roku odbyły się jedno posiedzenia Zachodniopomorskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, podczas którego członkowie Rady podjęli decyzje, jakie działania będą realizowane w ramach ZWRBRD przez ośrodki ruchu drogowego na terenie województwa zachodniopomorskiego. Członkowie Rady zgodnie ustalili skoncentrowanie działań w ramach filarów „Bezpieczny człowiek oraz „Bezpieczne drogi”, których celem jest:
- kształtowanie bezpiecznych zachowań uczestników ruchu drogowego;
- ochrona i podnoszenie świadomości niechronionych uczestników ruchu drogowego;
- doskonalenie edukacji i komunikacji wszystkich uczestników ruchu drogowego;
- organizacja turniejów i festynów o tematyce BRD;
- wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego
- system edukacji kadry prowadzącej okresowe kontrole stanu dróg i drogowych obiektów inżynierskich.
W 2024 roku Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Szczecinie zawarł porozumienie o współpracy z przedstawicielami Powiatu Pyrzyckiego, którego celem było wsparcie działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym podejmowanych przez Powiatową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i kształtowanie prawidłowych postaw oraz zachowań w ruch drogowym wśród społeczności powiatu pyrzyckiego.
W ramach niniejszej współpracy zrealizowane zostały dwa projekty: organizacja powiatowych eliminacji Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym oraz działania edukacyjne i doposażenie pierwszoklasistów w kamizelki i elementy odblaskowe pn. „Aby było bezpiecznie”.
W ramach działań podejmowanych przez Zachodniopomorską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, mających na celu kształtowanie prawidłowych zachowań uczestników ruchu drogowego, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Szczecinie zaprosił instruktorów nauki jazdy z terenu województwa zachodniopomorskiego, do udziału w bezpłatnym panelu szkoleniowym. Pierwsze szkolenie odbyło się 18 października 2024 r. w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Szczecinie. Temat panelu dotyczył procesu egzaminowania kandydatów na kierowców i kierowców w zakresie kategorii B prawa jazdy. Natomiast 28 listopada odbyło się szkolenie dot. procesu egzaminowania kandydatów na kierowców i kierowców w zakresie kategorii C, C+E prawa jazdy. Wyżej wymienione tematy zostały przedstawione i omówione przez egzaminatorów państwowych zatrudnionych w WORD w Szczecinie. Podczas spotkania była możliwość wymiany doświadczeń, dyskusji nad pojawiającymi się problemami, wyjaśnienia nurtujących pytań i wątpliwości oraz uczestniczenia w pokazie części praktycznej egzaminu. W związku z dużym zainteresowaniem szkoleniem oraz zgłaszaną przez instruktorów chęcią uczestniczenia w tego typu przedsięwzięciach, planowane będą kolejne panele szkoleniowe w przyszłości.
W 2024 roku Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Szczecinie, w ramach działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego, w odpowiedzi na prośby przedstawicieli różnych instytucji i stowarzyszeń, przekazał elementy odblaskowe na kwotę 12.150,28 zł.