Zachodniopomorska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Biuro Rady: Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Szczecinie      tel./fax: +48 91 44 25 828

Biuro Rady: Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Szczecinie     tel: 91 44 25 843

Bezpieczne ferie

Wydział Ruchu Drogowego
KWP w Szczecinie


Już 16 stycznia br. rozpoczynają się ferie zimowe w pięciu województwach: Dolnośląskim, Mazowieckim, Opolskim i Zachodniopomorskim. W następnych tygodniach odpoczywać będą dzieci z innych części Polski. Z pewnością, część z nich spędzi ferie na zimowiskach w naszym województwie. Tak jak w latach poprzednich o bezpieczną podróż oraz wypoczynek dzieci i młodzieży dbać będą zachodniopomorscy policjanci.    Wzorem lat ubiegłych policjanci przeprowadzą szereg działań profilaktycznych, których celem będzie zapewnienie bezpiecznych ferii dzieciom i młodzieży. Funkcjonariusze będą także brać czynny udział w tematycznych spotkaniach z zakresu prewencji kryminalnej oraz bezpieczeństwa na drodze i w czasie zimowych zabaw. W dniach 19 i 26 stycznia br. w godz. 10.00 – 12.00 policjanci ruchu drogowego i prewencji Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie oraz strażnicy miejscy wezmą udział w festynach zorganizowanych dla dzieci, które ferie spędzą w mieście. Pierwsze ze spotkań odbędzie się na terenie Szkoły Podstawowej nr 7 przy ul. Złotowskiej w Szczecinie, drugie na terenie Szkoły Podstawowej nr 37 przy ul. Rydla.
    W trosce o bezpieczeństwo dzieci wyjeżdżających na zimowiska policjanci zachodniopomorskiej drogówki prowadzić będą wzmożone kontrole. Szczególną uwagę zwrócą na stan trzeźwości kierowców oraz stan techniczny autokarów, głównie układy hamulcowe, układ kierowniczy, prawidłowe ogumienie, oświetlenie, oznakowanie oraz wyposażenie, w tym w urządzenia rejestrujące prędkość, czas postoju i czas jazdy.
    Aby podróż dziecka autokarem należała do udanych i przede wszystkim, aby była bezpieczna należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
     Przed wyjazdem dziecka na ferie, wycieczkę, ustal, kto i gdzie organizuje jego wyjazd i pobyt. Dowiedz się, czy ktoś ze znajomych korzystał już z usług tego przewoźnika lub biura podróży. Sprawdź jak długo firma działa na rynku oraz jakimi dysponuje pojazdami. Warto również zapoznać się z opiniami na wybranym forum internetowym.
     PAMIĘTAJ!!! - Niska cena oferty wypoczynku może skazać Twoje dziecko na niewygodną podróż starym autokarem, bez pewności, że bezpiecznie dotrze do celu.
     
    Ustal, ilu jest opiekunów i wychowawców i czy mają odpowiednie kwalifikacje. Zgodnie z przepisami liczba uczestników wypoczynku pozostających pod opieką jednego wychowawcy nie może przekraczać 20 osób, a w przypadku dzieci do 10 roku życia liczba uczestników pozostających pod opieką jednego wychowawcy nie może przekraczać 15 osób. Liczba uczestników wypoczynku pozostających pod opieką jednego wychowawcy ulega zmniejszeniu, jeżeli uczestnikami są dzieci i młodzież niepełnosprawna wymagająca stałej opieki lub pomocy. Zmniejszenie liczby uczestników następuje w zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności.
    Dowiedz się, jaki jest program pobytu i czy jest on zgodny z oczekiwaniami Twoimi i Twojego dziecka.
    Przed wyjazdem dziecka autokarem, poproś o skontrolowanie pojazdu i jego kierowcy przez policjantów ruchu drogowego lub funkcjonariuszy ITD.
Przypominamy, że każdy taki wyjazd można zgłosić Policji oraz Inspekcji Transportu Drogowego. Jednocześnie prosimy, aby informacje o planowanych wycieczkach zgłaszane były przynajmniej z dwudniowym wyprzedzeniem.
W czasie ferii inspektorzy WITD w Szczecinie będą przeprowadzać kontrole autokarów  w godz.: 7:00 – 21:00, w stałym wyznaczonym punkcie na węźle drogowym Szczecin - Kijewo, w ciągu drogi krajowej nr 3.  Policjanci WRD KMP w Szczecinie sprawdzać będą stan techniczny autokarów na ulicy Sambora w godz. 6.30 – 10.00
Wydział Ruchu Drogowego KMP Koszalin wspólnie z Inspekcją Transportu Drogowego wyznaczył punkt kontrolny na ul. Armii Krajowej w Koszalinie (przy postoju TAXI bagażowych). Autokary kontrolowane będą od dnia 13 do 27 stycznia br. w godz. 6:30 – 8:00.
Potrzebę kontroli na terenie powiatu wałeckiego należy zgłaszać:
•    do WITD Szczecin, tel. 91 31 156 19, fax 91 31 156 41 lub mail witd.biuro@szczecin.uw.gov.pl
•    do WRD KPP Wałcz, tel. 67 25 045 71

W pozostałych powiatach kontrole autokarów prowadzone będą doraźnie, a zgłoszenia przyjmowane będą telefonicznie przez jednostki Policji (tel. 112 lub 997).
Ponadto w okresie ferii zimowych w województwie zachodniopomorskim organizatorzy wycieczek będą mieli możliwość przeprowadzenia kontroli autokaru BEZPŁATNIE w następujących stacjach kontroli pojazdów:
•    na terenie Szczecina – Zespół Szkół Samochodowych, Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów w Szczecinie, ul. Klonowica 14, tel.: 91 439 23 65,
•    na terenie Kamienia Pomorskiego – Podstawowa Stacja Kontroli Pojazdów PKS Spółka z o.o., ul. Szczecińska 76, tel. 91 382 51 40

    Mamy nadzieję, że podane wskazówki pomogą zapewnić bezpieczeństwo dzieciom w trakcie podróży i wypoczynku. Pamiętajmy, że wpływ na stan bezpieczeństwa na drogach ma nie tylko Policja, lecz w olbrzymiej mierze zachowanie wszystkich użytkowników dróg.


Policjanci zachodniopomorskiej drogówki życzą wszystkim udanych i bezpiecznych ferii!!!