Każdego roku naukę w szkołach podstawowych rozpoczyna kilka tysięcy dzieci. Wiążą się z tym nowe sytuacje z jakimi spotykają się w drodze z miejsca zamieszkania do szkoły.
Podmioty realizujące na co dzień działania na rzecz szeroko rozumianego bezpieczeństwa, po raz dziewiąty w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych zorganizowały festyn edukacyjny pod nazwą „Pierwszy dzwonek - Bezpieczna droga do szkoły”. Naczelnym celem imprezy było zapoznanie pierwszoklasistów z sytuacjami, z którymi mogą spotkać się w drodze do szkoły. Poruszając się po specjalnie przygotowanej dla nich przez organizatorów festynu „ścieżce edukacyjnej” zostali wyposażeni w wiedzę, która pozwoli im uniknąć w przyszłości niebezpieczeństw związanych nie tylko z ruchem drogowym, ale również z innymi, mogącymi zdarzać się każdego dnia sytuacjami.
W dniu 11 września 2015 roku na torze kartingowym przy Al. Wojska Polskiego 237A miała miejsce kolejna, już IX edycja festynu pt. „Pierwszy dzwonek – Bezpieczna droga do szkoły”.
W spotkaniu udział wzięły różny podmioty, które w ramach codziennej służby mają ustawowy obowiązek dbałości o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Organizatorem i koordynatorem przedsięwzięcia był Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Szczecinie.
Festyn zgromadził licznie najmłodszą społeczność szczecińskich szkół i cieszył się, podobnie jak wcześniejsze jego edycje, dużym zainteresowaniem. Na tor kartingowy zawitało 849 pierwszoklasistów z 8 szkół podstawowych.
Program festynu obejmował 10 stacji, gdzie przy każdej pierwszaki dowiadywały się o różnych zagrożeniach czyhających na drodze.
- Stacja pierwsza – Inspekcja Transportu Drogowego – przedstawicielki z Inspekcji przedstawiły dzieciom zasady bezpiecznego podróżowania tj. bezpiecznego korzystania ze środków komunikacji (np. autokarów podczas przejazdów wycieczkowych) oraz jak niezbędne i ratujące życie jest korzystanie z pasów bezpieczeństwa.
- Stacja druga - Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego - tu dzieci uzyskały pełną informację na temat odblasków, jak się ich używa, aby być widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego.
- Stacja trzecia i czwarta - Komenda Wojewódzka Policji i Komenda Miejska Policji - Panie Policjantki uświadomiły dzieciom jak unikać przypadkowych znajomości i nie nabierać zaufania do nieznajomych osób. Uczniowie zostali zapoznani z numerami telefonów alarmowych oraz zasadami wzywania pomocy.
- Stacja piąta - Ochotnicza Straż Pożarna – przedstawicielki OSP zaprezentowały pierwszakom mini pokaz pomocy przedmedycznej. Każde dziecko miało możliwość w praktyce przeprowadzić masaż serca i sztuczne oddychanie na fantomie.
- Stacja szósta - Izba Celna - funkcjonariusze IC uczyli maluchów, jak na podstawie zabawek rozpoznać, która rzecz jest oryginałem a która podróbką i jak istotna jest to różnica. Dzieci dowiedziały się, że podróbki zrobione są ze szkodliwych dla zdrowia materiałów.
- Stacja Siódma - Straż Miejska - strażnicy miejscy na zaimprowizowanym przejściu dla pieszych ustawili znaki drogowe i sygnalizatory. W miejscu tym odbywały się praktyczne ćwiczenia bezpiecznego przechodzenia przez jezdnie. Atmosferę na stanowisku uświetniała maskotka dużego pluszowego gryfa szczecińskiego.
- Stacja Ósma - Straż Graniczna – funkcjonariusze demonstrowali pojazdy służbowe, którymi poruszają się podczas patroli oraz przeprowadzili szkolenie, jak należy zachować się oraz jaką bezpieczną pozycję przyjąć w przypadku gdy zaatakuje nas pies.
- Stacja dziewiąta - Żandarmeria Wojskowa – żandarmi w sposób praktyczny uświadomili uczniom, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa w samochodzie poprzez zaprezentowanie ich dobrodziejstwa na symulatorze zderzeń. Dzieci mogły również zapoznać się z ekspozycją sprzętu, z którego na co dzień korzystają przedstawiciele żandarmerii wojskowej.
- Stacja dziesiąta - Państwowa Straż Pożarna – przedstawiciele PSP przedstawili maluchom, jak należy zachować się podczas pożaru lub innych zdarzeń losowych oraz jakie zadania wykonują strażacy przy udzielaniu pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych. Największy jednak zachwyt pierwszaków wzbudziła prezentacja wozu strażackiego.
Klimat spotkania, na którym poprzez zabawę, konkursy, pogadanki oraz zajęcia praktyczne prowadzone przez przedstawicieli instytucji i służb zajmujących się tematem bezpieczeństwa na co dzień pozwoliły na łatwe przyswajanie dzieciom przekazywanych im treści.
Na zakończenie wszyscy mali uczestnicy festynu otrzymali elementy odblaskowe a przedstawicielom danych szkół zostały wręczone certyfikaty uczestnictwa w spotkaniu.
(mr)