Zachodniopomorska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Biuro Rady: Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Szczecinie      tel./fax: +48 91 44 25 828

Biuro Rady: Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Szczecinie     tel: 91 44 25 843

Piesi i rowerzyści – bezpieczni jesienią i zimą

 

Ślisko, ciemno, niebezpiecznie – tak w trzech słowach scharakteryzować można jesienno-zimowe warunki drogowe. I choć z zagrożeniem liczyć muszą się wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, o swoje bezpieczeństwo w tym okresie najbardziej zadbać powinni piesi i rowerzyści. Tymczasem w trudnych warunkach atmosferycznych są oni często zupełnie niewidoczni na drodze.

Wraz z nastaniem jesieni gwałtownym zmianom ulegają codzienne warunki atmosferyczne, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, w tym pieszych i rowerzystów.

Wcześnie zapadający zmierzch, zamglenia, opady deszczu i śniegu, a co za tym idzie ograniczona widoczność sprawia, że właśnie jesienią i zimą niechronieni uczestnicy ruchu stanowią grupę najbardziej narażoną na udział w wypadkach drogowych. W takich warunkach bardzo często kierowca dostrzega pieszego lub rowerzystę w ostatniej chwili. Niestety, tego typu sytuacje pozostawiają trwały ślad w policyjnych statystykach. Praktycznie każdego dnia na drogach naszego regionu dochodzi do zdarzenia drogowego z udziałem pieszych lub rowerzystów. Oto kilka przykładów z ostatnich dni:

W Koszalinie kierujący samochodem marki Skoda wykonując manewr skrętu w prawo nie zastosował się do znaku „ustąp pierwszeństwa” i doprowadził do zderzenia z rowerzystką, która poruszała się po drodze dla rowerów. Kobieta została odwieziona do szpitala z podejrzeniem złamania prawego nadgarstka. Czynności w tej sprawie prowadzą policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie.

Do potrącenia 14 – latki doszło natomiast na ul. Ku Słońcu w Szczecinie. Kierujący volkswagenem potrącił dziewczynkę na wyznaczonym przejściu dla pieszych. Piesza ze złamanym przedramieniem oraz stłuczeniem głowy i klatki piersiowej została przewieziona karetką pogotowia do szpitala, gdzie pozostała na oddziale chirurgii dziecięcej.

Groźne zdarzenie z udziałem pieszego miało także miejsce na ul. Szczanieckiej w Szczecinie. W tym przypadku potrącony został 46 – letni mężczyzna, który poruszał się po chodniku. Sprawcą wypadku okazała się natomiast 33 – letnia kobieta, która kierując samochodem osobowym marki Honda prawdopodobnie nie dostosowała prędkości do panujących warunków atmosferycznych, w wyniku czego, w trakcie zmiany pasa ruchu, wpadła w poślizg i zjechała na chodnik. Pieszy ze złamaniem kości lewego podudzia trafił do szpitala. Okoliczności i przyczyny zdarzenia wyjaśniają policjanci z Komisariatu Policji Szczecin nad Odrą.

W ubiegłym roku w okresie jesienno – zimowym (od września do grudnia) na terenie województwa zachodniopomorskiego miało miejsce 226 wypadków drogowych z udziałem pieszych. Zginęło w nich 21 osób, a 216 doznało obrażeń ciała. W tym samym okresie, w 53 wypadkach śmierć poniosło 8 rowerzystów, 48 osób zostało rannych. Od początku września br. na drogach naszego województwa doszło do 81 potrąceń pieszych. Zginęło w nich 15 osób, a 74 zostały ranne. Rowerzyści uczestniczyli natomiast w 33 wypadkach, w wyniku których 3 osoby poniosły śmierć, a 30 doznało obrażeń ciała. Aby zminimalizować liczbę wypadków na drogach naszego regionu policjanci zachodniopomorskiej drogówki prowadzą nie tylko działania kontrolne i represyjne, ale także profilaktyczne, skierowane głównie do najmłodszych uczestników ruchu. Podczas każdego ze spotkań, mundurowi zachęcają pieszych i rowerzystów do korzystania z elementów odblaskowych. Pamiętać bowiem należy, że po zapadnięciu zmroku osoba bez odblasku staje się niemal niewidoczna dla kierowców nadjeżdżających pojazdów. Brak elementu odblaskowego sprawia, że kierowca dostrzega pieszego lub rowerzystę z odległości zaledwie 35 metrów. Tymczasem jeden mały odblask wystarczy, aby dystans ten zwiększyć niemal dziesięciokrotnie! Dzięki temu kierowca zyskuje kilka cennych sekund na reakcję i wykonanie bezpiecznego manewru. Dlatego tak ważne jest, aby niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, dla własnego dobra, korzystając z drogi po zmierzchu, mieli na sobie widoczne dla innych uczestników ruchu elementy odblaskowe. Pamiętać należy także o tym, że zgodnie z przepisami kodeksu drogowego „dziecko do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu”.

 

 

sierż. sztab. Alicja Bierbasz – Krawczyk

WRD KWP Szczecin