Zachodniopomorska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Biuro Rady: Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Szczecinie      tel./fax: +48 91 44 25 828

Biuro Rady: Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Szczecinie     tel: 91 44 25 843

Pijani kierowcy wiozą śmierć

Wydział Ruchu Drogowego
KWP w Szczecinie

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jakie zagrożenie na drogach stwarzają pijani kierowcy. Mimo to, wciąż wiele osób decyduje się usiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu. O tym, jak niebezpieczna jest jazda po pijanemu świadczą policyjne statystyki. W ubiegłym roku w województwie zachodniopomorskim pijani kierowcy byli sprawcami 139 wypadków drogowych. Zginęły w nich 23 osoby, 166 zostało rannych.

Eliminowanie z ruchu kierowców, którzy prowadzą auto na tzw. „podwójnym gazie” od lat stanowi jeden z priorytetów zachodniopomorskiej drogówki.

Na mocy posiadanych uprawnień mundurowi przeprowadzają badania stanu trzeźwości nie tylko podczas rutynowych kontroli drogowych, ale także podczas zorganizowanych działań ukierunkowanych na ujawnianie kierujących pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Policjanci coraz częściej kontrolują stan trzeźwości kierujących za pomocą szybkich testerów elektronicznych typu Alcoblow. Dzięki temu, podczas każdej służby, policjant ruchu drogowego w naszym województwie sprawdza średnio stan trzeźwości 10 kierowców. Jest to największa liczba kontroli przypadająca na policjanta ruchu drogowego w Polsce.

W 2011 roku policjanci zachodniopomorskiej drogówki wyeliminowali z ruchu 2147 nietrzeźwych kierowców (art. 178a§1 k.k.) – potencjalnych sprawców wypadków. Oznacza to, iż pijany kierowca zatrzymywany jest przez patrol ruchu drogowego średnio raz na 5 służb.

Wszystkie słuby policyjne ujawniły w 2011 roku 4880 nietrzeźwych kierujących, czyli dziennie średnio ujawnianych jest 13 nietrzeźwych kierujących pojazdów mechanicznych ( stężenie alkoholu powyżej 0,5 promila alkoholu).

Obok działań prewencyjno – represyjnych policjanci zachodniopomorskiej drogówki organizują, a także biorą aktywny udział, w szeregu kampanii edukacyjnych, których celem jest przeciwdziałanie nietrzeźwości kierowców.

Podczas spotkań poświęconych problemowi nietrzeźwych kierujących policjanci prezentują m.in. alkogogle, czyli specjalne okulary imitujące sposób, w jaki widzi osoba będąca w stanie nietrzeźwości  (około 1,5 promila alkoholu w organizmie). Ponadto podczas spotkań mundurowi mówią o tym, jak niebezpieczna dla życia i zdrowia jest jazda „po pijanemu”, a także jazda z pijanym kierowcą. I choć treści te wydawać się mogą oczywiste, nadal zdarzają się  przypadki, kiedy do auta prowadzonego przez pijanego kierowcę wsiadają osoby trzeźwe i dodatkowo posiadające prawo jazdy. Jednym z największych problemów wciąż bowiem pozostaje dość często funkcjonujące w społeczeństwie przyzwolenie na jazdę po spożyciu alkoholu.

Prowadzone kampanie edukacyjne mają z pewnością duży wpływ na kształtowanie właściwych postaw wśród kierujących. Nadal jednak jednym z najbardziej skutecznych środków zaradczych pozostają policyjne kontrole.

Dlatego, też 27 stycznia br. zgodnie z harmonogramem działań koordynowanych przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego – TISPOL policjanci zachodniopomorskiej drogówki  po raz kolejny włączą się do działań  „ALKOHOL I NARKOTYKI”.

Celem działań jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszenie liczby wypadków drogowych spowodowanych przez pijanych kierowców.

            Akcja ma na celu eliminowanie z ruchu kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu. W trakcie działań policjanci będą dążyć do sprawdzenia stanu trzeźwości maksymalnej liczby kierujących. Kierowcy spodziewać się zatem mogą wzmożonej liczby patroli i policyjnych kontroli.