Zachodniopomorska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Biuro Rady: Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Szczecinie      tel./fax: +48 91 44 25 828

Biuro Rady: Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Szczecinie     tel: 91 44 25 843

Z myślą o najmłodszych

 
Rozpoczęcie roku szkolnego, to coroczne wyzwanie dla najmłodszych, którzy opuszczają przedszkola, sielankę rodzinną i podejmują obowiązek edukacyjny w pierwszych klasach.
Szczególne wyzwanie muszą podjąć pierwszoklasiści zamieszkujący w niedużych miejscowościach. To właśnie oni często muszą samodzielnie po raz pierwszy w życiu pokonać trasę z domu do szkoły i z powrotem. I tak będzie przez kolejne dziesięć miesięcy. Po drodze czeka na nich wiele nieznanych do tej pory niebezpieczeństw, z którymi przyjdzie im się zmierzyć.

Aby zagwarantować im maksimum bezpieczeństwa, rodzice, szkoła, a także inne podmioty, które na co dzień pracują na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, starają się poprzez różnego rodzaju formy działań profilaktycznych przygotować pierwszaków do uczestniczenia w ruchu drogowym. Przepisy prawa o ruchu drogowym pozwalają na samodzielne poruszanie się po drogach publicznych dzieciom, które ukończyły siódmy rok życia.
Z inicjatywy burmistrza miasta Barlinek, odbył się festyn profilaktyczny dla dzieci z klas I – III, w którym oprócz Inspekcji Transportu Drogowego ze Szczecina  uczestniczyła również Policja, Straż Graniczna i Straż Pożarna, motocykliści z policyjnego klubu Blue Angels oraz Ośrodek Pomocy Społecznej z Barlinka. Dzieci przy radiowozie ITD mogły zapoznać się z warunkami bezpiecznego uczestniczenia w ruchu oraz zachowań podczas różnego rodzaju wycieczek (pieszych i autokarowych). W trakcie pogadanek wykorzystane zostały wydawnictwa GITD „Przygody i zagadki krokodylka Tirka”. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe gadżety w postaci elementów odblaskowych ufundowane przez Zachodniopomorską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Nie małym przeżyciem dla uczestników festynu była możliwość spędzenia czasu w pojeździe służbowym ITD oraz poznanie jego wyposażenia. W trakcie festynu najmłodsi mogli oglądać występy zespołów tanecznych i wokalnych, odbył się między innymi pokaz tresury psów służbowych, a strażacy schłodzili 30º upał stawiając kurtynę wodną.   W festynie wzięło udział 530 uczniów ze szkół gminy Barlinek. W takich warunkach nie tylko miło spędza się czas, przyswaja sobie nową wiedzę ale również wyśmienicie smakował bigos ufundowany przez Burmistrza Barlinka.